Tréningový kemp juniorskej reprezentácie v Turecku

Published by reprezentaciaSR on

V sobotu 28. augusta 2021 odcestovala 10-členná výprava juniorskej reprezentácie do dejiska Juniorských Majstrovstiev sveta v Orientačnom behu v Turecku, kde tesne pred začiatkom šampionátu absolvovala záverečný tréningový kemp. Počas štyroch dní si tím otestoval miestne terény na štyroch lesných a troch šprintových tréningoch. Tiež prešiel „pestrou“ aklimatizáciou na miestne pomery a horúce počasie s teplotami od 34 do 37 stupňov.
Realizačný tím si k tomu musel poradiť ešte s jazykovou bariérou, adaptáciou šoférskych schopností na level tureckého veľkomesta a tiež vyladiť s organizátormi niekoľko neakceptovateľných nedostatkov, čo sa našťastie podarilo počas prvých troch dní a momentálne konečne všetko funguje v takmer ideálnych podmienkach.Terény sú tu veľmi náročné. Les je členitý, kopcovitý a miestne porasty výrazne sťažujú beh i viditeľnosť a miestami často nepríjemne pichajú a škriabu. To bude ovplyvňovať voľby postupov. Zásadným bude hľadanie ideálnej bežeckej stopy a správne rozhodovanie sa medzi voľbami priamych postupov, či obiehania a v ich bezchybnej realizácii.V šprinte na pretekárov bude čakať spleť úzkych uličiek v často strmých svahoch a množstvom schodov. Zásadným bude precízne čítanie vrstevníc a správna voľba postupov. Taktiež si bude treba dávať pozor na tempo. Neprepáliť ho v kopcoch a vyhnúť sa „zavareniu“ mozgu z čoho môžu prameniť veľké chyby. Obzvlášť dôležité to bude ak počasie zostane horúce ako doteraz.Oficiálny program Juniorských Majstrovstiev sveta začína 3. a 4. septembra modelovými tréningmi. Následne sa v nedeľu 5. 9. pobeží prvá finálová disciplína – šprint, v pondelok 6. 9. kvalifikácia na strednej trati a v utorok 7. 9. finále na strednej trati. Po dni voľna bude šampionát pokračovať vo štvrtok 9. 9. pretekmi na dlhej trati a v piatok 10. 9. sa pretekári pobijú o poslednú sadu medailí v štafetách.Pod vedením dvojčlenného realizačného tímu v zložení Štefan Šurgan a Jakub Chupek nás budú v Turecku reprezentovať v kategórii juniorov Adam Jonáš, Daniel Pompura, Medard Féder, Martin Roháč, Martin Knor, Maximilián Kubík, a v kategórii junioriek Ľuboslava Weissová a Viktória Kostercová.
Pôvodne mala byť na šampionáte aj Tamara Miklušová. Bohužiaľ pre chorobu a pozitívny PCR test nemohla vycestovať, čo je veľká škoda nakoľko sa v tejto sezóne ukazovala v dobrej forme, a aktuálne je výsledkovo našou najlepšou ženskou pretekárkou.