Rozhovor s Medardom Féderom

Published by reprezentaciaSR on

Kým na Slovensku sú ešte preteky celonárodného významu v orientačnom behu v nedohľadne, Čechom sa uplynulý víkend podarilo zorganizovať prvé dve kola Českého pohára v Jihlave. V sobotu boli na programe preteky v šprinte a v nedeľu preteky na strednej trati. V drese klubu TJ Slovan Luhačovice sa v dobrom svetle v kategórii juniorov predstavil slovenský juniorský reprezentant Medard Féder (Klub OB AŠK Pezinok ) s ktorým sme urobili krátky rozhovor.   

Po dlhšej dobe sa uskutočnili väčšie preteky. A-čkový rebríček v Čechách, kde si zaznamenal výborné výsledky. Prvé miesto v šprinte a tretie na strednej trati. Ako moc si sa na tieto preteky tešil a aké výsledky si na nich očakával?

Tešil som sa strašne, keďže to mali byť moje prvé väčšie preteky v tomto roku. Nevedel som čo od seba môžem očakávať. Mojím cieľom bolo podať čisté a plynulé výkony v oboch pretekoch. Šprint sa mi podaril, ale na krátkej trati som spravil aj nejaké menšie chyby. Ale s výsledkami som samozrejme spokojný.

Prvé preteky boli v šprinte a boli fakt po dlhej dobe. Zvíťazil si v silnej českej konkurencii. Aké pocity si mal pred štartom a počas pretekov?

Bol som trochu v strese, keďže som dlhú dobu nepretekal na pretekoch v silnej konkurencii. Pred štartom som pociťoval miernu slabosť a únavu, ale po odštartovaní som sa na trati cítil dobre aj keď som vedel, že to musím ísť od začiatku do konca naplno, lebo to je šprint a v šprinte to je nevyhnutné ak chce človek uspieť.

Na strednej trati si spomínal aj menšie chyby. Koľko Ťa asi stáli času a ako si sa s nimi vyrovnával počas samotných pretekov?

Áno, menšie chyby tam boli. Stratil som dokopy tak minútu a pol. Počas trate ma to celkom zamrzelo, ale išiel som ďalej a po každej chybe, aj keď bola napríklad výraznejšia, som si hovoril, že musím začať akoby od znova a na chybu zabudnúť.

Napriek týmto chybám si skončil na bedni. Prekvapilo ťa to, alebo si to aj tak očakával?

Celkom ma to prekvapilo a zároveň potešilo, že to nakoniec stačilo na 3.miesto. Keď som dobehol do cieľa, odhadoval som to na umiestnenie do 10. miesta. Ale nakoniec to dopadlo oveľa lepšie za čo som rád. Aj keď to tak z mapy nevypadalo, terén bol celkom náročný a chybovala väčšina pretekárov.

Ako sa Ti darí v tréningu? Ide všetko podľa Tvojich predstáv?

V tréningu sa mi darí. Snažím sa pravidelne a postupne trénovať podľa plánu. Zatiaľ nemám žiadne zranenia, za čo som rád. Takže áno, všetko ide podľa mojich predstáv.

Juniorské MS v Turecku sa presunuli na september. Ale za necelé dva mesiace sú MS dospelých v Čechách. Plánuješ sa uchádzať na nominačných pretekoch aj o „miestenku“ na toto podujatie?

Že sa juniorské presunuli na september mi celkom vyhovuje. Aspoň je viac času na prípravu. Určite sa plánujem uchádzať aj o nomináciu na MS v Čechách.

Si prvým rokom študent vysokej školy. Čo a kde študuješ? Ako sa Ti v tom darí a ako to ide skĺbiť s tréningom?

Začal som študovať na Ekonomickej Univerzite v Bratislave. Štúdium, ako na väčšine vysokých škôl, teraz prebieha dištančne. To my vyhovuje. Mám viac času na tréning a všetko sa dá v pohode stíhať. Tréning si plánujem vždy minimálne týždeň dopredu. Začína mi skúškové obdobie, čo bude náročnejšie spojiť s účasťou na pretekoch ktoré sa konečne rozbiehajú, a s dodržiavaním tréningového plánu. Ale verím, že sa mi to podarí zvládnuť.

Prečo si si vybral práve ekonómku? Je niečo, čo ťa na tomto obore baví, alebo si sa rozhodoval skôr prakticky? Zvažoval si aj iné školy?

Ťažká otázka, ale áno, vybral som si ekonómku pretože ma to aj baví a aj mi to dúfam niečo do života dá. Zvažoval som aj iné školy, napríklad Prírodovedeckú školu, alebo FTVŠ.

Rozmýšľal si aj o nejakej škole v zahraničí, alebo si chcel zostať študovať na Slovensku?

Uvažoval som aj nad nejakou výškou v Brne, kvôli podmienkam na orienťák. Ale nakoniec som sa rozhodol pre školu v Bratislave. Uvedomil som si, že mi to takto viac vyhovuje.

Zostáva Ti popri tréningu a škole čas aj na iné veci? Máš nejaké záľuby ktorým sa venuješ vo voľnom čase?

Áno zostáva. Veľmi rád napríklad počúvam hudbu, čítam knihy, pozerám filmy a pred nedávnom som začal aj trošku cvičiť.

Obľubená hudba? Obľúbená kniha? Obľúbený film? A obľúbený cvik?

Nemám nejakú jednu obľúbenú pesničku. Všeobecne mám rád popovú hudbu. A môj obľúbený film je zo športového prostredia – Creed. Kniha, ktorú mám najradšej je od Scotta Jureka – Jedz a Behaj. A môj obľúbený cvik sú asi obyčajné kliky.  

Aký je tvoj najbližší pretekový plán a ktoré preteky v tejto sezóne si dávaš ako prioritné?

Najbližšie sa chystám na MČR v šprinte a MČR štafiet v šprinte. Potom na reprezentačné sústredenie a samozrejme na nominačné preteky na JWOC a WOC. Mojím najväčším tohtoročným cieľom je JWOC v Turecku v septembri.

V ktorej disciplíne si najviac veríš, a ktorú máš najradšej?

Najviac si verím na dlhej trati, ktorú mám aj najradšej. Ale v poslednej dobe začínam mať viac v obľube aj strednú trať.

Categories: Nezaradené